Цікаві факти про Чумацький Шлях

Цікаве про Чумацький Шлях

Понад сто років назад, астрономи вважали, що Чумацький Шлях це весь Всесвіт. В нашій галактиці близько ста мільярдів зірок і приблизно в двічі більше планет, тому навіть не дивно, що вчені допустили таку помилку. Чумацький Шлях є лише однією з мільярдів галактик у Всесвіті.

1. За легендою, колись чумаки їздили по сіль в Крим, а орієнтувались по нічному небу, так і з'явилась найпопулярніша в Україні назва нашої галактики — Чумацький Шлях. Також популярною є назва Молочний шлях.
2. В стародавньому Римі та Греції Чумацький Шлях називали молочною рікою, звідси найбільш популярна у світі назва — Молочний Шлях.
3. В Індії наша галактика називається Акаша Гангу, що з санскриту перекладається, як «Ганг небес».
4. За древнім китайським міфом боги підняли річку на небеса, так і з'явився Чумацький Шлях і саме тому у Китаї його називають «Срібна річка».
5. Найкраще спостерігати за Чумацьким Шляхом знаходячись далеко від штучних джерел світла. Через мізерну кількість людей на території Антарктиди, тут дуже не значне світлове забруднення і тому це одне з кращих місць, де можливо сповна насолодитись виглядом нашої галактики, навіть неозброєним оком.

Чумацький Шлях Антарктида

6. Земля знаходиться на окраїні Чумацького Шляху, відстань до центру нашої галактики понад 8,5 кіло парсек або понад 27 тисяч світлових років. Щоб краще зрозуміти які розміри Чумацького Шляху уявіть собі, що діаметр Сонячної системи всього 1 мм, тоді розміри нашої галактики були б понад 85 км.
7. Розміри нашої галактики близько 100 000 світлових років у діаметрі і хоч вона надзвичайно велика навіть в космічних масштабах, вченим відомі значно більші астрономічні об'єкти. Чумацький Шлях у дев'ять разів менший за галактику Мессьє 87 у сузір'ї Діви. Ще більшою є галактика Геркулес А, розміри якої перевищують 1,5 млн. світлових років.
8. Якщо Земля оберталася б навколо Сонця з тією ж швидкістю, що зірки обертаються навколо центру Чумацького Шляху, то рік тривав би на нашій планеті 3 дні, а не 365.
9. Сьогодні вчені не мають можливості зробити фото Молочного Шляху ззовні. Сонячна система знаходиться на майже рівній відстані від центра нашої галактики та її краю (відстань до центру близько 27 тисяч світлових років) і тому будь-які фото спікальної галактики Чумацький Шлях є або зображенням іншої галактики, або відтворенням талановитого художника.
10. Більшість людей уявляє нашу галактику, як величезний плоский диск, але насправді диск далеко не ідеальної форми. Досліджуючи схожі галактики вчені дійшли висновку, що Молочний Шлях має викривлену форму, через гравітаційну взаємодію з сусідніми галактиками Великою та Малою Магеллановою Хмарою.

Викревлений диск галактики ESO 510-G13

11. Схоже гравітаційне викривлення має спіральна галактика ESO 510-G13 в сузір'ї Гідри. Через взаємодію з сусідніми галактикою екватор утворює деформований диск і ймовірно, схожа деформація відбувається також в нашій галактиці.
12. Орбітальна швидкість Сонячної системи навколо центру галактики Чумацький Шлях становить близько 220 км / сек, або 0,073% від швидкості світла. Сонце та наша сонячна система облетіли галактику менш ніж у 20 разів.
13. Чумацький Шлях обертається зі швидкістю близько 270 кілометрів на секунду. Таким чином, фактичне місце в просторі, де ви були годину назад, зараз на відстані 972000 км від вас.
14. В центрі галактики знаходиться надмасивна чорна діра, яка називається Стрілець A*. Маса ядра нашої галактики приблизно в 4,3 мільйона разів більша ніж маса Сонця.
15. Вчені вважають, що маса нашої галактика на 90% складається з темної матерії, це означає ,що всі обєкти які ми можемо побачити неозброєним оком чи за допомогою телескопа складають лише 10% маси Молочного Шляху.
16. Найстарішою відомою зіркою в нашій галактиці є червоний гігант в сузір'ї Терезів — HE 1523-0901. Вчені вважають, що зірка сформувалась незабаром після Великого вибуху і вона всього на півмільярда років молодша за Всесвіт. Вона знаходиться на відстані 7500 світлових років від Землі і її вік становить близько 13,2 мільярда років.

Чумацький Шлях над полем маків

17. Коли ми у нічному небі бачимо Чумацький Шлях, то насправді нашому зору доступно лише близько 0.0000025% від мільярдів зірок в нашій галактиці.
18. Чумацький Шлях постійно зростає внаслідок злиття з іншими меншими галактиками. В даний час Чумацький Шлях поглинає зірки з карликової еліптичної галактики Стрілець.
19. Для того, щоб залишити нашу галактику, зірці чи будь-якому іншому об'єкту потрібно надзвичайно велику кількість енергії. Об'єкт має набути швидкість понад 1.5 млн. км/годину. Сьогодні астрономами зафіксовано менш як два десятки гігантських блакитних зірок, які були викинуті за межі нашої галактики.
20. Наша галактика приблизно через 5 мільярдів років об'єднається з галактикою Андромеди.