Цікаві факти про хімію

Цікаве про хімію

Люди застосовують хімію вже декілька тисячоліть, ми давно навчились добувати метали з руди, ферментувати спирт і переробляти рослинні екстракти в ліки. Хімія це одна з провідних наук, без якої не обходиться практично жодна галузь виробництва.

1. Одними з основних понять в сучасній хімії є «атом» та «молекула». Вченим відомо лише трохи понад сто видів атомів, а от молекул досліджено більше ніж 18 мільйонів.
2. Без хімічних процесів не можливе було б існування і нас з вами. Наприклад в головному мозку кожної людини щосекунди відбувається близько ста тисяч хімічних реакцій.
3. З хлором, а якщо бути більш точним, з його сполуками у вигляді звичної кухонної солі люди знайомі вже дуже давно. Згідно археологічних досліджень вдалось встановити, що сіль почали добувати і використовувати понад п'ять тисяч років тому.
4. Хоч водень є найбільш розповсюдженою речовиною у Всесвіті та становить близько 90 % усіх атомів, його газ є найлегшим, відтак літер газоподібного водню важить менше ніж 0,09 грам.

Ванілін натуральний та штучний

5. Атоми водню такі крихітні, що якщо їх викласти в один ланцюжок в кількості десяти мільйонів, то така черга буде довжиною лише близько одного міліметра.
6. В тонні граніту близько 2.5 г урану. Тобто з гранітної скелі яка важить тисячу тонн можна добути до 2.5 кілограма такої небезпечної речовини як уран.
7. Коли вперше в швейцарських Альпах знайшли кришталь, то люди подумали що це особлива заморожена вода. Українське слово кришталь запозичене з грецької мови та походить від слова, що перекладається як лід.
8. Кумедно, але винуватцем відкриття йоду був кіт. За однією з версій кіт французького хіміка Бернара Куртуа перевернув сірчану кислоту у розчин золи з морських водоростей. Коли рідини змішались, в результаті хімічної реакції, утворилась хмарка синьо-фіолетового кольору, це і був йод.
9. Мало хто знає, що «благородними» золото і срібло називають не через їх красу та рідкісність, а через те, що вони стійкі до атмосферної корозії та тому не ржавіють та їх дуже важко розчинити. Наприклад на золото не впливають навіть розбавлені і концентровані кислоти, а розчиняється воно лише в суміші двох дуже потужних кислот (азотної та соляної) яку називають «царською горілкою».
10. Температура закипання кисню -183 °C, а замерзає він при 218 °C. Хоч газ кисню не має кольору, в рідкому та твердому стані він блідо-блакитний. Тому якщо зрідити велику кількість повітря, воно матиме синюватий відтінок, схожий на воду.
11. Мало хто знає що за рейс Київ - Париж сучасні літаки використовують від 15 до 25 тонн кисню. Таку ж кількість кисню може виробити в процесі фотосинтезу лише близько 8-16 тисяч гектарів лісу, звичайний легковий автомобіль використовує в 50-60 раз більше кисню ніж водій, який ним керує.
12. Єдиною буквою якої досі немає в періодичній таблиці хімічних елементів є літера «J».