Цікаві факти про «Божественну комедію»

Все про «Божественну комедію»

Епічна поема Данте Аліг'єрі «Божественна комедія» принесла поету світову славу, вона являє собою філософсько-художній синтез усієї середньовічної культури та прокладає міст до культури Відродження. Її поправу вважають одним з найвизначніших творів у світовій літературі.

Походження назви поеми.
Сам авто назвав своє творіння «La Commedia» (Комедія). В ті часи було прийнятим називати роботи, які написані не латиною, а народною мовою — «комедіями». Перші друковані видання з сучасною назвою «Божественна комедія» були випущені у Венеції приблизно через двісті років після смерті Данте Аліг'єрі.
Сьогодні існує два припущення чому авторська назва поеми Данте зазнала змін. За першою з версій слово «Божественна» додали до назви заради комерційного успіху поеми, щоб зацікавити читачів та збільшити продажі. Але найбільш ймовірна версія, що «божественною» поема стала завдяки біографу Джованні Боккаччо, який був настільки вражений неймовірним талантом Данте та величчю його твору, що приєднав до назви визначення «божественна».

«Божественна комедія» у мистецтві.
З часів написання культової поеми пройшло чимало років, однак, ідеї та образи, які створив Данте і сьогодні надихають художників та скульпторів на створення нових шедеврів. У світі є кілька прославлених ілюстрацій до «Божественної комедії» Данте, унікальним в цьому відношенні є неповторний манускрипт, Сандро Боттічеллі (1445 -1510).

 Ілюстрація Боттічеллі

Хоч серія малюнків Боттічеллі залишилася незавершеною, її навіть в такому вигляді визнають вершиною мистецтва книжкової ілюстрації XV століття в Італії. У той час було заведено створювати ілюстрації до книг у форматі невеликих зображень, акцентуючи увагу на тексті, у Боттічеллі вони більш схожі на окремі картини.

 Сандро Боттічеллі «Божественна комедія»

Художник був надзвичайно уважний до першоджерела і точно зобразив кожну сцену. Сьогодні багато ілюстрацій Боттічеллі втрачені, однак деякі можна побачити в музеях Берліну та Ватикану.

Наступним кого ми хочемо зазначити є Вільям Блейк (1757-1827). На відміну від Боттічеллі, Блейк не лише приділяє увагу до деталей поеми, а й висловлює власну точку зору.

 Ілюстрація Блейка

Хоч образи, створені Вільямом, іноді натякають на критичне ставлення до поеми, вони мають і безліч ознак, що свідчать про інтелектуальну симпатії художника до Данте.

Найбільш шедевральними ілюстраціями до поеми «Божественна комедія» є творіння Поля Гюстава Доре (1832-1883).

 Ілюстрації Поля Доре

Доре був відомим французьким художником і успіху досяг завдяки своїм ілюстраціям. У списку авторів, крім Гомера, Оссіана, Гете та інших, був також і Данте Аліг'єрі. Саме ілюстрації Доре найкраще передають надприродну атмосферу «Божественної комедії» і допомагають читачеві максимально зануритись в сюжет поеми.

Набір малюнків до поеми створив і Сальвадор Далі (1904-1989). Роботи були присвяченні до 700-го дня народження Данте Аліг'єрі.

 Ілюстрації Далі

У сотнях ілюстрацій, крім образів снів і галюцинацій, характерних для стилю Далі, можна побачити вогкість і матеріальність загробного світу Данте. В акварельних малюнках на основі сюжетів поеми, художник також хотів передати всі емоції і почуття, які наштовхнули Данте до створення своєї «Божественної комедії».

Культурний слід поеми.
Данте свідомо, всупереч тогочасним традиціям, написав свою поему народною, а не латинською мовою. Завдяки такому сміливому кроку, рідний тосканський діалект, якою була написана поема, ліг в основі літературної італійської мови.
«Божественно комедія» зіграла також великий вплив на творчість інших поетів, серед яких Джон Мілтон, Вільям Блейк, Віктор Гюго та багато інших.