Цікаві факти про маорі

Найцікавіше про маорі

Протягом століть народ, про який ми будемо зараз говорити, а саме маорі, був одним з найбільш агресивних та войовничих на землі. Його виняткова жорстокість поєднувалася з підступністю, холоднокровністю і хоробрістю. Проте сьогодні з розвитком цивілізації жахливі звичаї, в тому числі й канібалізм, відійшли в небуття, але культура та самобутність маорі вражає і досі.

1. Слово «маорі» вживається у двох значення: по-перше — це корінний народ Нової Зеландії, який тут проживав ще до прибуття європейців, а по-друге, так називають мову цього відокремленого народу. Мовою маорі слово «maori» означає «природні» або «нормальні».
2. Хоч в Новій Зеландії мова маорі, як і англійська має статус державної, більшість корінних мешканців спілкуються англійською.

Плем'я маорі

3. За даними перепису населення у Новій Зеландії в 2013 році, число маорі сягало 600 тисяч людей, а це у свою чергу близько 15% населення в країні.
4. Народ маорі, як не дивно не змогла зламати навіть англійська колонізація і хоч сьогодні вони прекрасно інтегрувались в сучасне суспільство, вони все ж змогли зберегти свою культуру та звичаї.

Жінки маорі

5. Предки сучасних маорі до 1769 року були выдносно ізольовані на островах Північної та Південної Нової Зеландії, що дало їм можливість розвинути унікальну полінезійську культуру. Проте менш ніж за століття після прибуття європейців чисельність маорі та їх культура різко змінилася.
6. Чорною плямою в історії цього екзотичного народу є канібалізм. Так в 1809 році 66 пасажирів та члені екіпажу корабля «The Boyd» були в вбиті і з'їдені агресивними представниками народу маорі. Це була «уту» (помста) за те, що одного тубільця висікли батогом, коли той відмовився працювати в рейсі судна з Австралії. Сьогодні цей випадок знаменитий як найбільш криваве масове вбивство в історії Нової Зеландії.

Бойовий танець маорі

7. Дуже велике враження в давнину на ворогів, а сьогодні в основному на туристів викликає Kapa Haka (Капа Хака) — стародавній танець, який традиційно виконували маорські воїни на полі бою. Буквально термін перекладається як «сформувати лінійку» (kapa) і «танець» (haka). Пісня та рухи виконавців символізують гордість племені, його силу та єдність.
8. Однак найбільш унікальним та видовищним атрибутом культури маорі є Ta Moko (Ta Моко) — мистецтво татуювання. Та Моко є неповторним відображенням культурної ідентичності маорі. Колись татуювання були ознакою соціального рангу, знань та навичок, а сьогодні таким чином дуже часто показують родовід та особисту історію.

Тату маорі

9. Традиційне привітання чи прощання у маорі за звичаєм відбувається не рукостисканням, а дотиком носом до носа.