10 цікавих фактів про сарматів

Маловідомі факти про сарматів

Сармати — кочовий народ який прийшов на територію сучасної України з Центральної Азії. Як і скіфи, з якими вони були тісно пов'язані, сармати були дуже вправними воїнами та швидко поширили свій вплив на значних територіях.

1. Перша згадка про сарматів належить Геродоту і датується близько п'ятого століття до н.е. Він стверджував, що народ сарматів походить від шлюбу скіфів та амазонок. Цю легенду він почув з перших уст, оскільки скіфи часто торгували на території Греції.

Бій греків з амазонками

2. Коли сармати проникли в Південно-Східну Європу, вони вже були дуже вправними вершниками і оскільки вели кочовий спосіб життя, основним заняттям сарматів було полювання та скотарство.
3. У скіфів та сарматів є багато спільних рис. По-перше в них схожий спосіб життя — вони були кочівниками, а також вони походять з одного історичного регіону — Центральної Азії, але є і ряд суттєвих відмінностей. Зокрема, вірування скіфів грунтувалось на поклонінню матері природі — Табіті, а сармати натомість поклонялись богу війни та вогню, якому навіть приносили в жертву коней.
4. На ранніх етапах формування сарматського суспільства панував матріархат і жінки завжди займали високий статус та користувалися широкими правами. Вони володіли зброєю на рівні з чоловіками і також брали участь у військових походах, можливо саме тому з'явились легенди та розповіді про непереможних амазонок.
5. Грецькі історики писали, що сарматські жінки носили чоловічий одяг, їздили верхи, полювали, стріляли з лука та майстерно володіли зброєю. Дівчина не могла вийти заміж до тих пір, поки не вб'є ворога.
6. Не дивлячись на свою войовничість, сарматки все-таки залишалися справжніми жінками: вони любили красивий одяг та прикраси. Археологи під час розкопок часто знаходили одяг з дорогої тканини золотими гудзиками, різноманітні дорогоцінні пекторалі, браслети, брошки та діадеми.

Сарматське золото

7. Оскільки скіфська культура з часом почала занепадати її поступово витіснили більш войовничі сармати і вже в 1-2 ст. до н.е. скіфські племена ввійшли до складу союзів сарматів і саму Скіфію почали називати Сарматією.
8. Хоч до 4-го ст. н.е. сармати домінували в районі Чорного моря, в кінцевому результаті вони зазнали суттєвої поразки від готів — східногерманських племен, а потім були остаточно розбиті кочовими племенами гунів.
9. З давніх часів сармати були оповиті сяйвом таємничості. Їх важкоозброєні вершники стали прообразом середньовічного лицарства.
10. Польська шляхта вела своє походження від сарматів. Існує навіть версія, що частина сарматів, найнятих на римську службу, була спрямована в Британію і поклала початок легенді про короля Артура і його лицарів круглого столу.