10 цікавих фактів про сир

Цікаве про сир

Сир — це один з найдавніших продуктів, як свідчать археологічні дослідження його винайшли задовго до писемності, на ранніх етапах формування людської цивілізації. Він є частиною людського раціону щонайменше 7000 років і тому ми підготували для вас цікаві факти про сир.

1. Вважається, що процес утворення сиру випадково відкрили на Близькому Сході кочівники тюркських племен, вони використовували шлунки тварин як фляги для зберігання та зручності транспортування молока. Під час руху та під дією ферментів молоко розділялось на сир і сироватку.
2. В Польщі виявлені сита зі слідами молочних жирів, які вважають найбільш ранніми археологічними свідченнями виготовлення сиру. Вони датуються 5500 роком до нашої ери, але є припущення, що сир виготовляють з 8000 року до нашої ери, коли вперше були одомашнені вівці.
3. Свідчення виробництва сиру знайдені на розписах в єгипетських гробницях, яким понад чотири тисячі років. Ці сири, ймовірно, були дуже солоними, оскільки для збереження сиру в жаркому та засушливому кліматі було потрібно багато солі. Також сир виготовляли в Стародавньому Римі та Греції.

Батьківщина і час дозрівання різних сирів

4. Сир дуже любили в Київській Русі, але тоді його робили природним «сирим» способом і не піддавали тепловій обробці. Саме від слова «сирий» походить назва сиру. Класичними для України залишаються творог та бринза.
5. У світі існує понад 2000 різновидів сиру. Смак, текстура та навіть колір сиру залежать від багатьох факторів, включаючи тип молока, рецепт приготування, тривалості дозрівання та від додавання різноманітних приправ.
6. Сир виготовляють з використанням молока кіз, овець, корів та навіть з кінського та верблюжого молока, а до деяких різновидів сиру навіть додають їстівну плісняву, яка допомагає йому правильно дозріти і надає специфічний смак та аромат.

Яке молоко використовується для виготовлення різних сирів та їх жирність

7. Хоч кожний вид сиру виготовляють по особливій технології, загальний принцип, як правило один: спочатку ферментується молоко, збирається сирна маса, проціджується, нагрівається, а далі відбувається його засолювання та дозрівання.
8. Кожного року у світі виробляється близько 20 мільйонів тонн сиру. Беззаперечним лідером є Сполучені Штати Америки з показником понад 25% світового виробництва, а це понад 5 мільйонів тонн сиру. До порівняння в Україні виготовляється лише близько 100 тисяч тонн сиру на рік.
9. Сир - це дуже поживний продукт оскільки засвоюється нашим організмом майже повністю. Крім того в ньому дуже багато кальцію, фосфору, цинку і вітамінів А, В2, В12. Для виготовлення одного кілограма сиру пармезан потрібно 16 літрів молока, а для створення одної головки понад 500 літрів.
10. Як не дивно, але хибним є твердження, що миші дуже люблять сир. Звісно голодна миш з радістю поласує сиром, але коли в неї буде вибір вона, як і більшість гризунів, надасть перевагу продуктам без яскраво вираженого запаху, таким як зерно чи фрукти.